Стартери

 

Home Увод Лампи Дросели Стартери Изследване Лаборатория Литература Контакт Книга за гости

4. Основни сведения за стартерите.

Пускателят (стартерът) се съединява последователно на жичните волфрамови електроди на лампата и представлява автоматичен еднополюсен прекъсвач, който затваря веригата на лампата при запалването, след което се самоизключва.

Стартерът представлява малка неонова глим лампа. При тези лампи светлинният източник е катодна светлина. За тази цел електродите са поставени много близо един до друг. Светлината е розовочервена. Електродите могат да бъдат спирални или оформени в най-различни фигури. Лампата е напълнена със смес от 75% неон и 25% хелий при налягане от 15mm живачен стълб. Силата на тока е от 10 до 30mA, а мощността им е от 3 до 5W. Имат трайност около 3000 часа и излъчват светлинен поток 1lm.

Паралелно на електродите на глим лампата в стартера е свързан кондензатор. Задачата на кондензатора е да премахне радиосмущенията.

4.1. Предназначение.

При включване на лампата под напрежение веригата се затваря чрез стартера, през газовата среда на катода портича слаб ток и нагрява биметалния електрод. Този ток преминава и през електродите на лампата, но не е в състояние да ги загрее. Загретият биметален електрод се деформира и се допира до другия електрод. Веригата на лампата се затваря и протича силен ток, който загрява електродите на лампата от 800 до 1000С0, с което се създава термоемисия (йонизация на газа) и лампата светва.

Designed by MIREL Ltd. All rights reserved.
Last updated 2000-05-22